Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Попередня   Наступна ►

Коли на Тернопільщині з'явився «вельон»?Дослідниця розповіла про еволюцію весільного вбрання на Тернопільщині 

Весільне вбрання на Тернопільщині

Весільне вбрання давніх галичан вивчає дослідниця народного одягу Уляна Явна. За її словами, в Україні часто, в селах пари обирали свій традиційний святковий одяг (вишита сорочка, вінок, кресаня, капелюх, коралі, кептарі, горсики чи керсетки, плахти, запаски, спідниці, фартухи - безліч варіантів, в залежності від регіону). В містах же переважно користувалися світовою модою на білу сукню, яка разом з фатою почали «завойовувати» світ після того, як такий весільний стрій обрала британська королева Вікторія у 1840 році.

- Років сто тому в кожній місцевості весільний убір пари мав свої змісти. Одягали те, що було притаманне конкретним селам, по взорах і крою сорочки можна було зрозуміти походження наречених, їхній матеріальний статус. Для людей однієї соціальної і територіальної групи кожна річ мала якесь своє конкретне значення, котре випливало із умов та епохи, в яких вони розвивалися, - розповідає Уляна.  


Хоча Уляна живе у Львові, вона з особливим трепетом вивчає давнє  весільне вбрання наречених Тернопільщини, адже звідси родом її бабусі та дідусі. Уляна з любов’ю зберігає їхні весільні фото та, як дослідниця аналізує і їх.- Якщо порівняти фото прабабці і бабці, а між ними приблизно двадцять років різниці, то можна побачити, що у прабабці дорога модна суконка з мереживами, на шиї - венеційське намисто. На противагу бабця виходила заміж в чому було, видно, що усе пошите з недорогих тканин. На той час уже всю господарку в колгосп забрали, тато її на війні загинув, видно, що матеріально та ж сама родина почала жити набагато гірше. В наших селах (звідки мої батьки походять) у Чортківському районі ще досі іноді є обряд чесання молодої, її вся родина і подруги по черзі чешуть, співають відповідні пісні, тоді заплітають символічно волосся (потім звичайно перукарка робить зачіску) і попри те шиють вінок з барвінку, який потім під вельон вбирають. На півдні Тернопільщини, ще навіть в 1950-х нареченій одягали на плечі «рантух» - обрядове біле полотнище. А гуцульська наречена ще й досі має перекинений через шию вишитий рушник (якщо йдеться про традиційний весільний стрій). Що, ймовірно, є відголоском давнішої «дохусткової» традиції, коли одружені жінки мали мати голову повиту переміткою.Уляна Явна – власниця чималої колекції антикварних світлин,  на яких зображені молоді пари, що одружувалися у різні роки двадцятого сторіччя на Тернопільщині. 

- Я перефотографувала ці фото з оригіналів, їхні автори вже давно вмерли. Достеменно не відомо, коли на Тернопільщину прийшов «вельон».  Приміром, моя прабабця в Чортківському районі в кінці 30-х була уже в «вельоні».  А от наречені на фото з Борщівського району 1930-60х ще в традиційних головних уборах. Традиційний головний убір - це своєрідні вінки, які складаються із нашитих на основу бісерних силянок, квітів, стрічок та позолоченого барвінку.  Як вийшло так, що почали одягати фату - можна лише припускати. Мабуть, коли у інших місцевостях почали носити «вельон», то наречені Тернопільщини, щоб бути в тренді, поєднували обидва аксесуари – і вінок, і «вельон», а згодом мода таки витіснила традиції. 

Однією із популярних оздоб для одягу наречених у ХХ столітті були жива зелень,  а саме – барвінок, мирт або гілочки вазона «шпарагуса». Ці рослини використовувалися не лише тому, що  символізують процвітання, мир, любов та щасливий шлюб, але й тому, що вони круглорічно зелені. 

Пропонуємо нашим читачам ознайомитися із весільними фото, зібраними Уляною Явною. Можливо хтось на них пізнає своїх рідних, а майбутні наречені зважаться відтворити якісь елементи автентичного українського весільного одягу.

Спілкувалася Оля Терещук, весільний портал Пара молода


06.02.2020              сьогодні 1, з початку місяця 34, всього 1066◄ Попередня   Наступна ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог весільних послуг України. Розробка сайту: vlasne.info