Каталог-планувальник Пара молода


 
◄ Попередня   Наступна ►

Революційні весілляУ буремні революційні часи також було місце для кохання. Попри усі несприятливі умови, під свист куль, люди одружувалися, народжували дітей, або просто – кохали.
Останніми днями Україна перебуває у революційному настрої, однак і це не заважає молодятам, що зважилися на такий серйозний крок, як одруження, здійснити свій задум. Наречені у білосніжних сукнях вирушають на майдани у своїх містах, аби здійснити своє волевиявлення. Хоча, у даному випадку, весілля було заплановане заздалегідь, воно не стало дітищем подій у державі


Кохання з ароматом помаранчів
У час попередньої української революції, або, як її ще називають, «помаранчевої», побралося безліч пар. Створювалися вони у ході революційних баталій, молоді люди знаходили одне-одного, в буквальному розумінні цього слова, «на вулиці». Таким чином політичні негаразди в Україні мимоволі ставали рушіями створення нових сімей.

Кристина, одна представниця із сімей, що створилися того року на Майдані у Києві, пригадує, як пішла з подругою на базар і стала приміряти весільні плаття. Але далі оглядин справа не пішла, бо грошей, щоб придбати таке плаття, у них не було. Нашкребли лише 40 гривень на обручки, які купили на вуличному лоточку.
– Повірте, якби нам платили на Майдані, то заміж я виходила б у білому платті, а не в чорній кофтині, жовтуватій спідниці і чорних туфлях. Вінчатися у чорному, кажуть, взагалі не можна. Але іншого вбрання я не мала. Добре, що хоч квіти весільні на одязі у нас були білі, – розповіла Кристина виданню «Волинь».

А от у Юри весільний костюм був. Щоправда, позичений. У цьому костюмі у наметовому містечку… одружувалося вже кілька революціонерів. Ледве вдалось розшукати праску, щоб довести до пуття цей уже справді легендарний весільний костюм. А от краватки так і не знайшли. Але раділи і тому, що було, адже перші пари у наметовому містечку взагалі вінчались у спортивних штанах і кросівках.
Обряд вінчання прямо серед наметів проводив отець Георгій із Києво-Печерської лаври, який усі ці дні жив разом з революціонерами і вінчав усі пари. До речі, Юра та Кристина були вже 38-ою парою наречених у наметовому містечку. Зважаючи на такий весільний бум, на Хрещатику відвели спеціальне місце, де під відкритим небом стояв справжній церковний іконостас.
Але перед вінчанням Юра мав “викупити” наречену. За народним звичаєм перед наметом встановили “перепій” – тільки на могорич була звичайна мінералка (у наметовому містечку спиртне заборонялось). І викупляли наречену за особливим курсом гривні: домовились, що на території Хрещатика гривня йде за десять.

Під час Першої світової війни нареченого забрали на війну з весілля
А як одружувалися у часи, коли це робили тому, що вже завтра коханої людини могло не бути поряд? У час першої світової війни українці також кохали і були коханими. Скільки б не переписували історію, та ці почуття – не стерти. Жінки тоді були здебільшого цнотливі й вірні, а чоловіки мовчазні та романтичні. У виданні «Історична правда» Галина Пагутяк розповідає про те, як в час першої світової одружилися її дідусь та бабуся: «Одруження мого діда Григорія Басараба припадає на першу світову війну. Народився він 1887 року й був старший за бабцю на 11 років. Тобто вже 1917 року був старим парубком.
У день свого весілля він пішов до корчми по горілку, бо не вистачило, і звідти його забрали на війну.
 
Не думаю, що силоміць. Дід був хоч і простим селянином, але багато читав і знав історію України. Його винесло з Урожа на хвилі патріотичного пориву. Можливо, він просив не брати його відразу, розривався між військовим обов’язком і молодою дружиною, але за лічені хвилини зробив свій вибір, бо служив перед тим у війську».


Щоб одружитися за часів Великої вітчизняної війни потрібна була згода командира
Згода командира, таємні вінчання, кохання на відстані, сімейне життя на очах в інших підпільників – таким був шлюб в українських повстанців у 1940-1950-х роках, пише Володимир Гінда у №36 журналу Корреспондент від 13 вересня 2013 року.
"Дозвіл на одруження видає тільки окружний провідник. Майбутня дружина підпільника обов'язково повинна пройти перевірку Служби безпеки, бути морально стійкою і не заважати в роботі підпільнику", – з таких слів починається інструкція Служби безпеки (СБ) Української повстанської армії (УПА) , яку стали поширювати серед підпільників наприкінці 1940-х років.

Керівництво УПА слідкувало за моральністю своїх бійців, прагнучи, щоб вони не забували про ключові завдання.

З урахуванням того що основну частину повстанців складали молоді люди у віці від 16 до 30 років, такий наплив жінок дав поштовх до виникнення в середовищі лісових воїнів амурних стосунків і, як наслідок, створення сімейних союзів.
Керівники окремих Проводів схвалювали весілля без особливих проблем, якщо мова йшла про шлюб між повстанцями – чоловіками і жінками "лісової армії". Куди важче було домогтися дозволу начальства, якщо мова йшла про "змішаний" шлюб, коли наречений був воїном-підпільником, а його обраниця перебувала на легальному становищі.

Лише деякі з тих, хто отримав згоду на шлюб, могли дозволити собі церковний обряд. Він якщо і відбувався, то лише в глухих селах або у випадках, коли священик погоджувався прийти в ліс.

Весілля командирів УПА проходили під посиленою охороною.
Після весілля, яким би воно не було, випробування для молодих не закінчувались. Зважившись жити разом у лісі, вони вже не могли покинути компанію бойових товаришів і змушені були постійно залишатися у них на виду. А спроби "пожити окремо" сприймалися керівництвом як зрада.

З 1950 року повстанці стали ще суворіше ставиться до любовних союзів, вирішивши, що шлюб на війні – це зайвий ризик.

Знаходилося місце навіть фатальній пристрасті. З таким зіткнулася Марія Штепа, колишня зв'язкова УПА з міста Чорткова Тернопільської області. Під час війни вона покохала свого земляка, і хоча молоді люди зберігали свої почуття протягом кількох років, їх шлюбу не судилося відбутися. У 1946 році Штепу заарештували і засудили на десять років. Виявилося, що видав підпільницю батько нареченого.
Текст: Оля Терещук
 


фото з сучасних революцій
26.11.2013              сьогодні 1, з початку місяця 71, всього 5178◄ Попередня   Наступна ►

Ви хочете додати вашу компанію в каталог Пара Молода?
Якщо ви весільний професіонал, портал Пара Молода дає можливість, щоб про ваші послуги дізналися тисячі пар,
які готуються до весілля в Україні.

Про нас  |  Вхід / Додати фірму  |  Угода

2006-2021 «Пара молода» - каталог весільних послуг України. Розробка сайту: vlasne.info